9+1 nástroj, bez kterých se neobejdete při modelování keramiky
Uveřejněno dne: 28. 8. 2022

Kurzistky (i kurzisté, abych mužům nekřivdila, i když 95 procent jsou u nás v kurzech ženy) se mě často v závěru kurz ptají, jaké nástroje by si měli koupit. Také při workshopech přímo v dílnách a dílničkách často docházíme k tomu, že některé nástroje až tak potřebné nejsou a naopak některé zcela zásadní chybí. Představením těch nejnutnějších nástrojů, které by v dílně pro modelování keramiky neměly chybět, tak často kurzy končíme. Pojďme si je tedy projít.

Minimální vybavení pro modelování

Nabídka nástrojů, které můžete používat na keramiku je široká a těžko se v ní orientuje. Já sama mám v dílně asi 60 či víc různých udělátek, vychytávek, špachtlí, oček, nožů a nožíků a řezátek, které jsem si v zápalu nadšení pořídila. Těch, které skutečně v atelieru používáme a nedáme na ně dopustit, jsem napočítala deset.

Sestavila jsem tenhle krátký přehled, kde uvádím úplně ty nejzákladnější nástroje, které při práci modelování z keramické hlíny využijete v podstatě vždycky. Nástrojů je samozřejmě mnohem víc, některé více či méně užitečné a také nákladné, o těch se ráda rozepíšu někdy později.

V dnešním článku uvádím opravdu jen ty, které odvedou dobrou práci a bez kterých podle mých zkušeností těžko obejdete. Krom stručného uvedení, k čemu nástroj využijete, uvádím také šikovné tipy pro výběr nebo používání nástrojů.

Co se tedy vyplatí do dílny pořídit?

Základní vybavení je téměř vždy stejné, a to ať už se jedná o dílnu domácí, nebo dílny či dílničky ve školách, školkách, dětských domovech či domovech pro seniory. Pojďme si je tedy projít.

Struna

struna

Naprosto neodmyslitelná pro oddělování hlíny a vůbec se bez ní neobejdete při odřezávání výrobků z hrnčířského kruhu. Na odřezávání hlíny určitě nepoužívejte běžný nůž.

Použít můžete koupenou strunku z keramických potřeb nebo nejtenčí strunu z kytary (e). Nám se osvědčil silnější vlasec, na který máme přivázané koncovky (velké podložky, matky, korálky z keramiky, aby struna při řezání nevyklouzávala z prstů. Pracovní délka vlasce stačí bohatě 20 cm.

Kupované struny často příliš dlouhé a musí se při práci zkracovat omotáním přes ruku. Nejen, že to docela bolí, ale při neopatrném ohnutí nebo zalomení kovové strunky, které je nasnadě, je brzký konec pomocníka z kovu neodvratný. Naproti tomu vlasec s korálky vydrží doopravdy téměř vše.

Dřevěný váleček

Nepostradatelný pomocník na válení plátů hlíny, pokud budete dělat větší kusy, určitě oceníte co nejširší váleček. Pokud ještě nemáte odhad na tloušťku plátu, pořiďte si k válečku také
několik dřevěných lišt o různé tloušťce – my používáme lišty z OBI, které dělíme na poloviny. Běžně používáme tloušťky 3 mm (na jemnější hrnečky), 5 mm (asi nejuniverzálnější tloušťka), 8 mm, 1 cm a 1,2 nebo 1,5 cm (na větší kusy, květníky, truhlíky atd.).

 

Dřevěný váleček

Nepostradatelný pomocník na válení plátů hlíny, pokud budete dělat větší kusy, určitě oceníte co nejširší váleček. Pokud ještě nemáte odhad na tloušťku plátu, pořiďte si k válečku také
několik dřevěných lišt o různé tloušťce – my používáme lišty z OBI, které dělíme na poloviny. Běžně používáme tloušťky 3 mm (na jemnější hrnečky), 5 mm (asi nejuniverzálnější tloušťka), 8 mm, 1 cm a 1,2 nebo 1,5 cm (na větší kusy, květníky, truhlíky atd.).

 

Gumová stěrka

Tuhle malou mršku užijete při utahování rozváleného plátu hlíny. Zhutnění nebo utažení plátu děláme vždy, když máme plát vyválený na finální tloušťku – než budeme plát oddělovat a dále zpracovávat.
Využijete ji také při tvarování nádob, vyrovnávání a dohlazování ploch.

 

Nožík a špejle se špičkou

Na odřezávání hlíny při modelování, na propichování vzduchových bublin. Nožík nemusí být ostrý nebo stačí používat tupou stranu nástroje. Dětem dáváme k práci špejle se špičkou, ve většině případů si s ní vystačí i dospělí. Tupější nožík využijete také při začišťování odlévaných výrobků.

 

Dřevěné špachtle

Skvěle je využijete při modelování a dotvarovávání výrobků až do koženého stavu. Ke zpevnění spojů z hlíny šňůrkou používáme špachtli s kuličkou na konci, při zahlazování hlíny v ploše (třeba u šňůrkové techniky) využijete rovnou nebo zaoblenou špachtli. K dorovnávání tvarů nádob využijete velkou plochou špachtli nebo pádélko, dobře postačí i rovná vařečka.

 

Houbičky různých hrubostí a velikostí

Houbičky používáme na retuši výrobků suchých nebo v koženém stavu. Kulaté houbičky s rukojetí používáme k nanášení engob, zajímavé jsou i otisky houbiček vyřezaných nebo vystříhaných do tvarů.
Hodně hrubou houbičku nebo velký molitan využijete k očištění dna výrobku od zbytků glazury.

 

Kovový štětec nebo zubatá cidlina

Stejně dobře poslouží i nožík nebo špička špejle. Při škrábání větších ploch k lepení je zubatá cidlina nepostradatelná. Skvělou alternativou je štětec, který má štětiny z drátu. My používáme zubatou cidlinu z potřeb pro keramiky a abychom se o ní nehádaly, rozstříhaly jsme ji na čtyři podobně velké kousky

 

Štětce

Pokud nechcete engoby, šlikry či glazury nanášet prstíkem (mimochodem to jde také a je to super zábava pro malé i velké), tak jsou pro vás štětce naprostou nezbytností. Ploché štětce s rovnými, tužšími štětinami používáme k nanášení šlikru, ale třeba vějířovitý štětec používáme jako „turbo“ na nanášení engob. Tady se fantazii a peněžence meze nekladou.

 

Miska s vodou, nebo rovnou kalník

Vodu někdy používáme při lepení hlíny místo šlikru, hodit se vám bude i při začišťování či zamývání výrobků při finální retuši. Do kalníku budete oplachovat veškeré zbytky hlín, či engob a dalších materiálů


Závěrem

Nástrojů, které můžete používat v keramice, je téměř neomezené množství. Já třeba často bloumám domácími potřebami a přemýšlím, co bych se ze sortimentu dalo ke tvoření použít, co třeba nabídne zajímavé textury na výrobcích.

Kromě výše uváděného výčtu je nezbytnou nutností savá podložka, skvělý je starý vál na těsto nebo plachtovina, dobrou práci pro malé prostory odvede i obyčejná bavlněná utěrka.

A jedna důležitá rada na závěr: při modelování používejte minimum vody, nejlépe téměř žádnou. Místo vody přidejte na síle a citu prstů. Prsty jsou ty nejlepší nástroje pro modelování a pro výslednou pevnost výrobků je rozhodně lepší hlínu stlačovat, než z ní vodou a houbičkou vymývat jemné částečky jílu.

PS: Tenhle průvodce je i ke stažení jako pěkný PDF soubor s fotografiemi. Chcete-li vyměnit svůj kontakt za čtení offline, tak se klikněte sem.

Novinky z Dlouhánky

Chcete zůstat ve spojení a dostávat informace o novinkách a akcích na Dlouhánce? Přihlašte se k odběru novinek a nic už vám neuteče.