…Nutno podotknout, že nejen keramická hlína, ale studiová výroba keramiky vůbec nabízí skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu a na chvíli zapomenout na každodenní starosti všedního dne. Patří sem i velmi oblíbené malování na keramiku, tedy keramický polotovar, jednou vypálenou keramiku. A samozřejmě veškeré zpracovávání keramické hlíny v syrovém (mokrém) či suchém stavu.
Lepší než jóga?
Před několika lety mi o nos zavadil článek opěvující keramiku (přesněji keramickou hlínu) a její oblibu srovnatelnou s jógou či kurzy malování. Tehdy jsem ještě pracovala v nadnárodní společnosti, byla jsem v plném zápřahu od rána do večera, v pátek večer usedala do letadla, abych se během víkendu dobila a v pondělí pokračovala na novo. A asi bych pokračovala dál a stoupala po kariérním žebříčku, kdyby nepřišlo vyhoření, vlastní podnikání a nevstoupila mi do života keramika.
Řízením osudu tak v dílně na Dlouhé ulici v Litoměřicích nabízíme odpočinek ženám vytíženým prací či rodinnými povinnostmi. V historickém centru města na ně čeká výborná káva, přátelské prostředí a možnost ponořit se sama do sebe, ať už během kurzu s lektorkou, otevřené dílny nebo malování na keramiku.
Odpočinek od starostí všedního dne nevšedním způsobem
Klientky si k nám chodí vyčistit hlavu, zapomenout na každodenní shon a ukrást si několik hodin času jenom pro sebe. Tvoří ze syrové hlíny podle svých představ nebo obrázků, které viděly třeba na internetu. A i když počáteční představy jsou jiné, nakonec jsou všechny výrobky originální a nesou otisk jejich rukou a srdce.
Jiné sem chodí, protože si mohou v klidu popovídat s kamarádkami a přitom zaměstnávají ruce – a jsou krásným příkladem toho, že ženy mají schopnost dělat víc věcí najednou a dělá jim to dobře. Než uběhnou tři hodinky, které mají vyhrazeny, proberou všechny novinky v práci, doma i u dětí. Neopomenou rodinné či vztahové problémy i zážitky z práce. A mezitím jim pod rukama vzniká proškrabávaný tác nebo glazovaný hrnek či talíř.
Modelovat nebo zasednout ke kruhu? Toť otázka
Další usedá k hrnčířskému kruhu, zprvu jí hlína neposlouchá a lítá všude kolem. Až když se uvolní, vnitřně zklidní, uvědomí si, že jí za zády nestojí její šéf a zaměří pozornost na hroudu hlíny, která před ní leží na kruhu – tehdy hlína začne poslouchat a pod rukama vzniká nejdřív kužel vycentrované hlíny, pak něco, čemu říkáme puk, z něj pak komínek a pak trochu vachrlatý hrníček. Houbičkou vybírá zevnitřku hlínu s vodou (šlikr) a pomocí kousku dřeva (cidliny) z varchlatého hrnku dělá pěkný bucláček. Ještě začistit u dna, odříznout a šup s ním na podložku, kde bude osychat.
Ale ještě není hotovo. Následuje pár podobných hrnků a váziček, tu a tam nějaká miska, větší na polévku, menší na oříšky. Než dnešní odpoledne skončí, musí stihnout ještě jednu důležitou věc: ouška na hrníčky. K hrnkům točeným na kruhu se hodí jen a pouze ouška takzvaně tažená. Že tedy budete tahat hlínu, vás asi nepřekvapí. Když ovšem tažení oušek uvidíte napoprvé, budete si připadat přinejmenším nekomfortně – ale jen do té doby, než vlastnoručně tažené ouško z hlíny přilepíte na vlastnoručně vyrobený hrnek. Pak půjde veškerý ostych pryč a vůbec vám nebude vadit, že si připadáte, jako když dojíte kravičku.
Nabízíme kurzy točení na hrnčířském kruhu, modelování i dekorace keramiky, víkendové, večerní či intenzivní týdenní kurzy. Opomenout bychom neměli ani školení pro dílny keramiky a pedagogy. Nabídku postupně rozšiřujeme a upravujeme podle našich klientek a účastníků kurzů (jsou mezi nimi nezřídka i muži!).