Vydejte se s námi

Na jeden večer do Salvadoru

Kdy:      v pátek, 6. května 2022, 16.30 – 19.30
Kde:      keramikafé Dlouhánka
Vstupné:    dobrovolné

Povídání bude probíhat česko<>anglicky, je tedy vhodné i pro anglicky hovořící publikum.
Konsekutivní tlumočení A. Bachová

Kde leží Salvador

Salvador (nabo Salvádor či El Salvador, španělsky doslova „Spasitel“), plným názvem Salvadorská republika, je přímořský stát ve Střední Americe při pobřeží Tichého oceánu. Jeho sousedy jsou Guatemala na severozápadě a Honduras na severovýchodě. Hlavním je městem je San Salvador, úředním jazykem je španělština.

Území Salvadoru je velké přibližně jako Morava a s 6,4 miliony obyvatel má nejvyšší hustotu osídlení na americkém kontinentu. Salvador je nejmenším středoamerickým státem a jediným státem tohoto regionu, který nemá přístup ke Karibskému moři. Panuje zde tropické klima se střídáním období sucha (říjen až duben) a období dešťů (květen až září).

Dany Vigil

Náš průvodce

Dany Vigil (San Salvador, *1985) je fotograf a grafický dizajnér žijící v České republice. Na fakultě umění a designu na UJEPu úspěšně dokončil magisterské studium v oboru fotografie a time-based media. V současné době studuje doktorské studium v oboru vizuální komunikace, taktéž  na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.

V jeho práci naleznete témata jako migrace, izolace, rodina a vzpomínky a jejich spojení s fantazií, často – nuž ne výhradně – z autobiografické perspektivy.

Na co se můžete těšit

Určitě na představení Salvadoru očima rodilého Salvadořana, doplněné profesionálním fotografiemi a vyprávěním o všem, co nás bude zajímat.

Dany má pro nás připravenou přednášku s názvem “Cca 9750” – protože asi právě tolik kilometrů leží mezi hlavním městem San Salvador a Ústím nad Labem. Zahrnuje fotografie jeho nádherné země v návaznosti na zeměpisnou polohu, kulturu, politickou a hospodářskou situaci a historii této středoamerické země.

A protože Danyho druhým domovem se stalo Ústí nad Labem, má připraveny i snímky odtud – tak, jak jej vnímá svýma očima. Pojďme se tedy na nám známý svět podívat očima někoho, jehož domovina leží na pobřeží oceánu, v zemi, kde v nedávné historii probíhala občanská válka.

quesadilla_salvadorena

Jaké by to bylo seznamování se zemí, kdybychom neochutnali místní středoamerickou kuchyni – kterou bude Dany s Verunkou připravovat ze surovin dostupných v Čechách:

  • Quesadilla (queso španělštině znamená sýr) – sladký sýrový koláč, který se často jí ke kávě. Pozor, není to typický mexický pokrm založený na mexické tortille, který se jmenuje stejně!
  • Agua dulce (ze španělštiny: sladká voda) – tradiční horký nápoj

Novinky z Dlouhánky

Chcete zůstat ve spojení a dostávat informace o novinkách a akcích na Dlouhánce? Přihlašte se k odběru novinek a nic už vám neuteče.

Adresa

Dlouhá 15/178
41201  Litoměřice 1

Telefon

(+420) 602 260 102

E-mail

kavarna@dlouhanka.cz
kurzy@dlouhanka.cz