Vitráž pro začátečníky

Náročnost:  začátečník
Termín:      viz dále vypsané termíny
Rozsah:        4 hodiny

Kurz pro začátečníky: Vitráže technikou Tiffany

Charakteristika kurzu:

Vitrážovou technikou Tiffany třeba ze stovek sklíček se vyrábí stínidla lamp nebo i výplně oken (stejně jako starší technika vitráží do olověných profilů, které se také pocínovávají).
 
Naše obrázky v kurzu začátečníky budou ploché a budou mít do 10 kousků. Vitráže budeme volně skládat vedle sebe podle předem vytvořeného návrhu a dáme vzniknout originálním obrazcům, které budou při průchodu slunečních paprsků vytvářet nádherné barevné efekty.
Vitráže budou dělat parádu v interiéru i exteriéru, skvěle se dají doplnit třeba do oblíbené zvonkohry, sluneční paprsky procházející barevným sklem ve vitráži budou vytvářet neopakovatelné odlesky.

Obsah kurzu:

Nejprve vezmeme do ruky řezáky na sklo a na tabulce čirého skla nacvičíme řezání a lámání skla. Poté si předkreslíme tvar rámečků pro vitráž a navrhneme, jak do něj budeme barevná skla skládat. Ukážeme si, jak z nákresu vystřihnout šablonky pro řezání barevných skel, a na skla je obkreslíme.
Podle šablonek sklíčka nahrubo vyřežeme. Vyzkoušíme, jak nám do obrazce sedí a pokud bude potřeba, přibrousíme je na brusce s diamantovým kotoučkem. Pak přijde na řadu olepování měděnou pásku. Každý jednotlivý kousek i rámeček olepíme páskou a důkladně přitlačujeme – jednou, a pro jistotu ještě podruhé.
A jsme téměř ve finále. Sklíčka důkladně olepená mědí začneme pájet k sobě. Nejprve naneseme štětcem rychle pájecí vodu, pak nahřátou páječkou lehce přitlačujeme cín na spoje a obrázek v bodech spojíme. Pak začneme spoje vyplňovat a zakončovat – jde to ztuha, ale posouváme se kupředu.
Ještě pár posledních tahů pájkou a je to, můžete si vydechnout! Teď důkladně omýt a vysušit, ještě zbývá chvilka na patinu – ta z atraktivní lesklé stříbrné barvy cínu vysekne černý matný rámeček, který je atraktivní úplně stejně.
Vitráž do keramiky - Valentýnské srdce

V ceně kurzu je zahrnuto:

 • veškerý materiál na tvorbu vitráže technikou Tiffany
 • čiré sklo pro výuku řezání skla
 • nástroje pro práci se sklem (řezáky, kleště, bruska)
 • měděné pásky, cín a potřeby na pájení a patinování

Po celou dobu budete mít k dispozici ochranné pomůcky (ochrana rukou a očí) pro vaši ochranu. Samozřejmostí je dohled bedlivého oka a vedení lektorky po celou dobu kurzu.

  Účast na kurzu a tvoření je na vlastní odpovědnost a při dodržení pokynů lektorek nehrozí žádné nebezpečí. Přesto za případné úrazy během kurzu nepřebíráme žádnou odpovědnost.

  1250,- Kč / osobu

  Z tohoto kurzu (průběžně doplňujeme)

  Novinky z Dlouhánky

  Chcete zůstat ve spojení a dostávat informace o novinkách a akcích na Dlouhánce? Přihlašte se k odběru novinek a nic už vám neuteče.

  Adresa

  Dlouhá 15/178
  41201  Litoměřice 1

  Telefon

  (+420) 602 260 102

  E-mail

  kavarna@dlouhanka.cz
  kurzy@dlouhanka.cz